Včelařský spolek Konice - od roku 1904


Začínáme včelařit

Tyto internetové stránky vznikly na základě mnoha myšlenek o podpoře včelaření v našem regionu. Jak zpřístupnit informace pro začínající včelaře byla jedna z důležitých proč ano, proč tyto stránky vytvořit. Dovolte mi proto prosím, abych na tomto místě napsal několik řádků pro začínající - co vědět, co udělat a čemu se vyhnout.

 

Je až paradoxní, jak člověk často nevnímá různé profese ve svém okolí. Tomu, kdo chce začít včelařit bych ale doporučil pořádně se rozhlédnout po okolí a pokusit se najít včelaře, ochotného s vámi komunikovat. Může vám pomoct v prvních krůčcích, může vám ukázat co znamená práce se včelami, uvidíte pomůcky a hlavně vám tento člověk může poskytnout spoustu svých zkušeností, které v knihách nenajdete.

 

Teď již ale k vlastním začátkům. Určitě je dobré prostudovat si dostupnou literaturu. V tomto ohledu může pomoct knihovna ZO Konice, nebo jiné knihovny. Po registraci v Českém svazu včelařů vám bude poštou zasílán svazový časopis, kde najdete spoustu důležitých informací. Alternativou je druhý včelařský časopis - Moderní včelař. Vězte ale, že pouhé čtení nestačí, včelaření si prostě musíte vyzkoušet.

Pokud se nacházíte v ochranném pásmu moru včelího plodu, je vaše cesta ke včelaření znepřístupněna veterinárními nařízeními (více v ostatních sekcích našich stránek). Pokud jste mimo ochranná pásma, nebo po někom přebíráte včelstva, je vám cesta včelaření otevřená.

Práce u včel znamená občas obdržet žihadlo. Při použítí ochranných pomůcek, jako je klobouk s připnutím ke včelařské blůze nebo kombinéze a včelařské rukavice, můžete riziko popíchání velice redukovat. Tyto ochranné pomůcky bych doporučil každému začátečníkovi. Pokud si na bodnutí zvyknete, můžete je časem odložit, nebo je budete používat dál. Pokud zjistíte že jste na včelí bodnutí alergičtí, což neznamená např. oteklou ruku nebo část těla, ale opravdu silnou reakci ohrožující váš život, určitě pro vás včelaření není vhodný koníček. Každopádně je pro začátečníky vhodné koupit v lékárně antihistaminikum, což je lék potlačující alergickou reakci (lokálně ve formě gelu a celkově v tabletkové verzi). Přece jen se někdy poštěstí dostat více žihadel a tělo pak může zareagovat různě.

Než půjdete k úlům, musíte se vybavit rozpěrákem a dýmákem, které považuji za opravdu nezbytně nutné pomůcky. Úlové systémy jsou včelaři často diskutovanou kapitolou a každý si podporuje to co mu vyhovuje. Včelaření na míře 39x24 je českou klasikou, jen musíte počítat s tím že nástavek s medem je opravdu těžký. Pokud zvolíte nízkonástavkové systémy, určitě neprohloupíte a půjdete cestou moderního včelaření. Pokud začínáte, určitě sáhněte po nových úlech. Pokud jste po někom nějaké úly zdědily, doporučil bych je archivovat v muzeu, zejména Budečáky a určitě nepoužívat. Přinesou vám jen spoustu úsilí při jejich čištění a renovaci a spoustu těžké fyzické námahy (jsou totiž hrozně těžké).

Na závěr bych zmínil to, co je možná to nejdůležitější pro začátečníka. Zvolte si vhodné stanoviště! To je takové, kam se pohodlně dostanete se všemi pomůckami i při vytáčení medu, a takové, kde včely nebudou ohrožovat vaše sousedy. V hlavní snůšce je totiž kolem úlů opravdu velký frmol. Doporučil bych i zastínění zelení ze všech stran - sousedé jsou chránění od včel a včely jsou chráněny proti nepřízni počasí, zejména poryvům větrů. A snad to nejdůležitější - vybírejte si včelstava s vhodnými vlastnostmi. Tím myslím vhodné matky od osvědčených chovatelů, které vytvoří silné včelstvo, včely budou sedět na plástech a nebudou bodavky, které vám váš koníček znepříjemní.

Samozřejmě postupně zjistíte co vše ostatního budete potřebovat - není toho málo - zejména pro vytáčení medu...

Přeji vám pěkné zážitky při chovu včel a tím při pozorování obdivuhodné matky přírody. 

 Jaroslav Peč

 

 

Internetové stránky které vám dále pomohou:

 

  • Pro začátečníky

     https://www.mojevcely.eu/pro-zacatecniky/

 

  • Včelaření - postupy, pomůcky, zahájení chovu včel.

https://www.n-vcelari.sk/sal/co3.html

 

  • Včelaření – práce během roku - Čeká vás více obrázků než textu; pohled ze strany včel i včelaře a mnoho zajímavostí.

https://www.vcelky.cz/zpravy.htm

 

  • Včelaření Rašovské -   technologie, respektující mechanismus přírodní obnovy včelího díla, znázorňující přechod z technologie nucené stavby na stavbu volnou

https://www.szes.chrudim.cz/vyzkumna-cinnost/

 

  • Instrukce a návody

     https://www.vcelarstvisedlacek.cz/vcelareni.php?id=1210678738&cat=instrukce-a-navody

 

  • Webové stránky určené pro začínající včelaře - JAK ZAČÍT VČELAŘIT

    https://www.jakzacitvcelarit.cz/

 

P o v i n n o s t i   c h o v a t e l ů   v č e l


V následující diskuzi máte šanci předet si vaše vlastní postřehy.


Začínáme včelařit

Datum: 10.12.2011

Vložil: Jaroslav Peč

Titulek: Začátek včelaření na stránkách ČSV

Objevil jsem na stránkách Českého svazu včelařů sekci věnovanou pro začínající včelaře:
https://www.vcelarstvi.cz/clanky-chcete-zacit-vcelarit.html
a elektronickou knížečku pro začínající včelaře:
https://www.vcelarstvi.cz/files/pdf/jak_zacit_vcelarit.pdf

Určitě pro začínající doporučuju mrknout na to.

—————

Datum: 10.12.2009

Vložil: PM

Titulek: Včelařské fórum

Diskusní fórum, kde si můžete vyměňovat zkušenosti:
https://www.vcelarskeforum.cz

—————

Datum: 11.06.2009

Vložil: Úspěšný včelař

Titulek: Úspěšný včelař

Internetové stránky které vám dále pomohou:
https://www.uspesnyvcelar.euweb.cz/

—————